1. Храната за децата в Детска градина №4 “Чуден свят” се приготвя на място в специално обособен кухненски блок в административна сграда. Кухнята е добре оборудвана и обзаведена.
2. Приготвя се спазвайки грамажите за приготвяне на храната по „Сборник рецепти с наръчник за хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст” и „Сборник рецепти и ръководство за здравословно хранене на деца до 3 г. възраст” за яслените групи. Менюто се изготвя от технолог по хранене в община Перник за всички детски градини. Приготвя се отделно за детска ясла и за детска градина. Спазват се изискванията на наредбите на Министерството на здравеопазването и Министерството на земеделието. За информация на родителите, препис от менюто за седмицата се поставя на здравното табло.
3. Доставката на хранителни продукти се осъществява чрез месечни и седмични заявки към фирма определена с конкурс за малка обществена поръчка /ф-ма „ЕТ Светозар Райков”/. Всеки продукт е придружен със сертификат за качество. Всеки хранителен продукт, който при необходимост се внася от родителите и предоставя за децата, трябва да бъде придружен с такъв сертификат.
4.Контролът за качеството на готовата храна се осъществява от медицинската сестра и директора. Всеки ден се оставят от храната проби за 48 часа, които се съхраняват в хладилник.
5. Храната на децата в групите се поднася от помощник-възпитателките под контрола на учителите, а в групите детска ясла от медицинските сестри. Директорът и медицинската сестра в здравен кабинет също контролират храненето на децата.
6. На децата се предлагат четири хранения:
6. При приготвяне на храната се спазва ХАСЕП системата за безопасност на храните и системата за САМОКОНТРОЛ.
7. Кухнята има регистрация в Агенция по храните.
8. Контролът се осъществява от медицинските сестри здравен кабинет, директора, Агенцията по храните и Районна здравна инспекция.
9. Ежедневна процедура на изписване, влагане па продуктите, приготвяне и сервиране на храната и придружаващи документи.
Меню - изготвя се от технолог
Присъствена книга - вписват се броят деца присъствещи за деня и хранещият се допълнително помощен, педагогически и медицински персонал, който срещу заплащане има право на детска порция.
Калкулационна ведомост/две отделни за детска ясла и детска градина/-изготвя се от домакин съобразно менюто, рецептата по грамажи посочени в съответния сборник с рецепти и броят хранещи се.
Заповед за требване на хранителни продукти/брой хранещи се-деца, пом.възпитатели ползващи храна и столуващи педегогически специалисти и медицински персонал/
Требвателен лист/два -за груи детска градина и групи детска ясла/ изготвя се от домакин. В този документ се посочват броят хранещи се и стойността на храната, която зависи от количеството и стойността на вложените продукти. Стойността не включва разходите на консумативи/вода и електричество/ и труд.
Продуктите се снабдяват от фирмата доставчик. Проверяват се за качество от домакин, медицинска сестра и директор. Претеглят се и се подреждат в определените помещения в складовата част – помещение за сухи храни, помещение за зеленчуци, хладилници и хладилни плюсови камери.
Съобразно броя на хранещите се, по изготвената калкулационната ведомост продуктите се изписват ежедневно от склада и изнасят от работник кухня и домакин в присъствието на комисия.
След изнасянето от склада готвъчът и помощник готвачът под контрола на медицинска сестра и/или директора ги разпределят и влагат съобразно грамажите посочени по рецепта и калкулационнота ведомост.
Храната се приготвя от 4 души кухненски персонал- готвач, пом. готвач и двама работник кухня.
След приготвянето и, количеството храна трябва да отговаря на добива посочен в рецептата. Добивът се проследява от директора и медицинската сестра.
Готовата храна се разпределя от готвача в отделни съдове за всяка гупа и за всяко ястие, спрямо броя деца грамажа по меню и столуващ персонал за деня.
Разпределената храна се получава от помощник възпитателите по групи, занася се до сградите и групите по начин посочен в ХАСЕП системата и се разпределя на порции за всяко дете в отделни за всяко ястие съдове.
Количеството се проследява от учител, медицинска сестра и директор.
След разпределянето и цялото количество храна се сервира на децата и столуващите.
След нахранване на децата, остатъците се събират в съдове за помия, която се изкупува от определено с договор лице. Събраната сума се внася по сметка на първостепенния разпоредител на бюджета община Перник, коята по процедура ги връща обратно в бюджета на детската градина.
|
|